Zámek Vranov nad Dyjí

Základní informace

Vranovská přehrada bývá často nazývána „Moravský Jadran“. Rozprostírá se od Vranova nad Dyjí na východě až po obec Podhradí nad Dyjí na západě a dosahuje délky 30 km. Na ploše 762,5 ha vytváří celou řadu zátok vhodných pro rekreaci a sportovní vyžití.

Díky teplotě a dobré kvalitě vody je zde možné koupání již od začátku června až do poloviny září. Písčité pláže s pozvolným přechodem do vody jsou vhodné i pro méně zkušené plavce, a pokud vás běžné vodní hrátky nudí, nebojte se zkusit tobogán. Na Vranovské přehradě naleznete i půjčovnu loděk, vodních šlapadel a dalších sportovních potřeb a řadu sezónních ubytovacích a stravovacích zařízení.

Nejznámější rekreační střediska jsou umístěna v okolí Vranova nad Dyjí (Hráz, Vranovská pláž, Lančovská zátoka, Švýcarská zátoka), Bítova (Kopaninky, Bítovská zátoka, Chvalatická zátoka, Chmelnice) či Podhradí nad Dyjí (Farářka, Penkýřky, Česká louka).

Hráz přehrady je s pláží propojena visutým mostem přes Švýcarskou zátoku. „Moravský Jadran“ skýtá vhodné podmínky i pro rybáře a vyznavače jachtingu či windsurfingu. Nedávno zde byla obnovena lodní plavba, a tak se můžete od půlky května do konce října svézt například z vranovské hráze až k hradu Bítov či zpět. K dispozici jsou i volejbalová hřiště, pingpongové stoly, nebo zábavný kulturní program. V okolí přehrady je mnoho pěkných míst, která stojí za návštěvu.

Vodní nádrž Vranov byla vybudována v letech 1930 až 1933 za účelem výroby elektrické energie, regulace přívalových vod, vodárenského využití i rekreace. Na její stavbě se podílelo asi 3000 lidí. Zatímco kámen byl těžen přímo v oblasti dnešní Švýcarské zátoky, plastický beton se přivážel po železnici do obce Šumná a odtud po úzkokolejné dráze až ke stavbě. Do provozu byla přehrada uvedena v roce 1934. Této rozsáhlé stavbě musela ustoupit pouze původní obec Bítov. Místní elektrárna je vybavena třemi Francisovými turbínami a každá z nich má výkon 5,4 MW. Betonová hráz gravitačního typu se nachází asi 1 km od centra Vranova nad Dyjí a na délku měří přibližně 290 m. Čtyři spodní výpusti přehrady, z nichž každá má průměr 1,6 m, dosahují při maximální hladině souhrnné kapacity 164,4 m3/s. Pokud by ani tyto výpusti nestačily a přehrada se zcela naplnila, je zajištěn bezpečnostní přeliv pomocí devíti polí o kapacitě 405 m3/s. Provozovatelem přehrady je Povodí Moravy, s.p. - závod Dyje.

Penzion Helena
Cena od: 470 Kč os./noc
Penzion U Hrádku
Cena od: 650 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že vstupní branou do NP České Švýcarsko je malebná obec Hřensko? Můžete se odsud vydat na proslulou Pravčickou bránu, nebo si užít projížďku na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.