Zámek Vranov nad Dyjí

Vranovská kamenina

V interiérech zámku Vranov nad Dyjí jsou k vidění četné ukázky vranovské kameniny. Vranovská keramická továrna, proslulá výrobou kameninového zboží, byla založena Josefem Weissem v roce 1799. O sedmnáct let později ji koupil tehdejší majitel vranovského panství, Stanislav Mniszek. Za jeho vedení došlo ke zdokonalení technologie a k nárůstu výroby.

Největší rozkvět továrny nastal ve 30. a 40. letech 19. století, kdy se jí dařilo výrobky vyvážet. V tomto období panuje velká poptávka po nejrůznějších užitkových předmětech z vranovské kameniny i na domácím trhu. Vyráběly se například jídelní, toaletní, psací či kuřácké soupravy, ohřívače, květináče a vázy s působivým tiskem. Tištěným motivem nejednoho exponátu z vranovské kameniny je místní zámek. Továrna byla vybavena mlýnem na hlínu, který byl poháněn parním strojem, čtyřmi pecemi a dvaceti pěti kruhy a jejích osmdesát zaměstnanců dokázalo ročně vyrobit 7500 kusů nádobí, nad jehož krásou se dodnes lidem tají dech.

Od konce 40. let 19. stol. zažívala továrna krušné časy. Tlaku zlevňující se porcelánové výroby nakonec neodolala. Roku 1882 byla uzavřena. Ačkoli před svým zánikem produkovala i předměty malé umělecké hodnoty, typický vranovský wedgwood a kamenina zdobená malbou či prolamovanými vzory zůstávají hodnotnými díly místních zručných a nadaných řemeslníků.

Penzion Helena
Cena od: 470 Kč os./noc
Penzion U Hrádku
Cena od: 650 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že kostel svatého Štěpána v Kouřimi má samostatnou zvonici, v níž zvony visí vzhůru nohama? Do pohybu se uvádějí šlapáním na pedály.