Zámek Vranov nad Dyjí

Síť stezek

Turistické stezky

Návštěvníci NP Podyjí by měli mít na paměti, že v první zóně je zakázán pohyb mimo značené turistické cesty. Zajímavých míst propojených turistickým značením je v oblasti okolo Vranova nad Dyjí celá řada.

Z Vranova nad Dyjí se můžete vydat například po červené turistické značce na Hamerské vrásy a Ledové sluje, které představují komplex rozsáhlých podzemních prostor, v nichž se tvoří ledová výzdoba, přetrvávající někdy až do jara. Jedná se o území významné z hlediska výskytu netopýrů. Z tohoto důvodu, a také z důvodů bezpečnostních, nejsou vlastní suťový svah ani podzemní prostory přístupné pro veřejnost.

Na rozcestníku Na Keplech můžete vydat buď do Čížova, nebo přes hraniční přechod do Hardeggu. Vedle zpřístupněných památek stojí za návštěvu i vyhlídka na Seasfieldově kameni, k níž vede žlutá turistická stezka z Hnanic, nebo zelená z Popic.

Cyklistické stezky

Po území NP Podyjí je vedeno asi 70 km cyklistických tras, které jsou v terénu značeny středním barevným pruhem a dvěma žlutými okrajovými. Cyklistický výlet je nutné naplánovat dopředu nad mapou, neboť řada cest v národním parku slouží pouze pro pěší a cyklistům na ně není vjezd povolen. Zákaz vjezdu je nutné respektovat na tzv. Pašerácké stezce (červená turistická značka od Ledových slují po Keply), Kočárově cestě (červená turistická značka vedoucí od Vranovské brány k přístřešku pod Ledovými slujemi) a Nové cestě (žlutá turistická značka spojující Sealsfieldův kámen a Baštův mlýn).

Některá ubytovací zařízení nabízejí zapůjčení kol (Vranov nad Dyjí, Chmelnice, Lukov). Mimo klasicky značených cyklotras zasahují na území NP Podyjí i česko-rakouské příhraniční cyklotrasy značené speciálními symboly umísťovanými na kovové sloupky na křižovatkách cest. Vydáte-li se po nich, můžete absolvovat hned několik tras:

  • trasu šesti městy (okruh dlouhý 64 km)
  • vinařskou trasu, jejíž česká část vede přes Šafov, Chvalovice, Vrbovec, Nový Šaldorf, Konice a Popice a měří 32 km
  • trasu národními parky Podyjí a Thayatal (okruh z Hnanic přes Čížov do Hardeggu a přes rakouskou část zpět do Hnanic, 36 km)
  • trasu pověstí a pohádek

Konkrétní tipy a na cyklistické výlety a mapky cyklotras je možné získat v TIC ve Vranově nad Dyjí

Koňské stezky

Podyjí nabízí značenou stezku i pro ty, co se na svět dívají nejraději z koňského sedla. Koňská stezka vede ze Znojma přes ochranné pásmo NP Podyjí do Vranova nad Dyjí a je dlouhá asi 30 km. Ustájení koní je možné ve Znojmě, kde sídlí i kovář, dále v Lukově, Onšově nebo v Lesné. Veterinární lékaři jsou dostupní ve Znojmě, Prosiměřicích a Příměticích. Navíc je v případě potřeby možné použít koňské lékárny určené k prvotnímu ošetřené zraněných koní, které jsou k dispozici ve Znojmě, v Podmolí, V Lesné a ve Vranově nad Dyjí.

Přeprava koní: Petr Jelínek (+420 602 256 852).
V případě jakýchkoli nejasností volejte Marcela Mariašovou (+420 605 265 104).

Penzion Helena
Cena od: 470 Kč os./noc
Penzion U Hrádku
Cena od: 650 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že České Švýcarsko je nejen zachovalá příroda, ale i bezpočet kulturních památek, vyhlídek a turistických možností? Výchozím bode pro turistiku v tomto kraji je Hřensko, odkud se například můžete svézt na loďkách mezi soutěskami řeky Kamenice.